İsim Tesmiyesi (Bebeğe Ad Koyma)

İsim Tesmiyesi (Bebeğe Ad Koyma)

Göbek adı doğar doğmaz ebe tarafından konan bebeğin esas adını aile büyüğü koyardı. Bebeğin adı ya bu aile büyüğü ya da civardaki imam tarafından bebeğin sağ kulağına ezan okunarak konurdu. Ezan okunduktan sonra yine sağ kulağına belirlenen isimle üç kez seslenilirdi. Bebeğin Besmeleyle kucağa alınıp bırakıldığı, Peygamberimizin ruhuna selat ü selam’ın okunduğu isim tesmiyesi, anneye yüzük veya benzeri bir hediye verilip bitirilirdi. Konulan adın uğurlu gelip gelmediği bebeğin sağlık seyrinden anlaşılırdı. Bebeğin sağlık durumu pek iyi seyretmiyorsa isim değişikliğine gidilirdi.

Çocuk Görme

Genellikle lohusa döşeğinin henüz kaldırılmadığı yedi gün içinde lohusa görmeye gidilir, hediyesi verilirdi. Yedi gün ziyaretine gelenler daha çok tatlı ve benzeri yiyecekler getirirlerdi. Yedi gün sonrasında yapılan lohusa ziyaretine hatır sorma denirdi. Yatağında lâhur şalı veya kadife hırkasıyla ziyaretçi kabul eden lohusaya çeşitli armağanlar verilirdi. Bebeği görmek ve hediye vermek için makul süre kırk gündü. Altın üzerine yazılmış maşallah takımı ve benzeri takılardan oluşan hediyelerin yanı sıra çiçeklerle süslenmiş şeker sepetleri, gevrek gibi şeyler de lohusa ve bebeğe getirilenler arasında olurdu.

Diş Hediği

Bebeğin dişinin çıkması büyüdüğünün tezahürü olurdu. Dişinin çıkması bebeğin beslenme alışkanlığının yavaş yavaş evrileceğinin habercisi sayılırdı. Dolayısıyla bebek için önemli bir beslenme kaynağı olan anneyi rahatlatır, dişinin çıkmasıyla kazanılan beslenme alışkanlığı bebeğin sütten kesilmesini kolaylaştırırdı.

Bebeğe, çıkan dişini ilk gören kişi tarafından bir iç gömlek yapılırdı. Bu gömleğin diş çıkarma sürecini kolaylaştıracağına inanılırdı. Zira diş çıkarma dönemi meşakkatli olduğu için bebek sık sık huysuzluk yapardı. Haşlanmış buğday, şeker, nar, ceviz ve benzeri yemiş ve çeşnilerle harmanlanan yemeğe diş buğdayı denirdi. Yapılan diş buğdayını yemek üzere akraba ve komşular davet edilir, bu yemekle bir nevi kutlama yapılırdı.

alıntı..

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir