Kızıl Meydan’da Osmanlı Mehter Marşı

kizil-meydan-da-osmanli-ruzgari265

kizil-meydan-da-osmanli-ruzgari266 kizil-meydan-da-osmanli-ruzgari267 kizil-meydan-da-osmanli-ruzgari268

Rusya’nın başkenti Moskova’da düzenlenen Spaskaya Başnya Uluslararası Askeri Müzik Festivali’ne davet edilen İznik Mehter Takımı, Kızıl Meydan’da gösteri yaptı.

Mehter takımının tarihi Kızıl Meydan’da, bayrak ve kılıçlarla yürümesi, renkli görüntüler oluşturuyor. Mehter takımının söylediği marşlar, Kızıl Meydan’da yankılandı. Mehteranların kılıç kalkan gösterisi izleyenlerce merakla takip edilirken, tribünleri dolduran sanat severler, Mehter takımının gösterisini beğeniyle izledi. İznik Mehter Takımı, festival kapsamında 7 Eylül’e kadar Kızıl Meydan’da sahne alacak.

Nedir Mehter?

Mehter, Osmanlı Yeniçeri Askeri Bandosu dünyanın en eski askeri bandolarından birisidir. Farsçadaki “mihter” kelimesinden türemiştir. İslamiyetten önceki Türk devletlerinde, küçük değişikliklerle yer almıştır. Yeniçerilerin olduğu gibi Mehteranın da Piri Hacı Bektaşi Veli olup, her icraattan önce mutlaka Peygamber, Ali ve Hacı Bektaşi Veli adına dua okunması ve marşlarda adlarının zikredilmesi gelenektendir. Üç önemli sembol yer alır; ocak, sancak ve zafer.

Osmanlı mehterinde; zurna, boru, kurrenay ve mehter düdüğü gibi nefesli, üflemeli, kös, davul, nakkare, zil ve çevgân gibi vurmalı ya da çarpmalı çalgılar yer almıştı. Tüm çalgıların sayısı eşit tutulmuş ve bu sayıya dayanarak mehterin kaç katlı olduğu belirlenirdi.

Osmanlılar’da, askerî musukiyi icra eden topluluğa verilen isim. Farsça’da mihter olarak geçen mehter kelimesi, ekber (en büyük), âzam (pek ulu) mânâsında bir ism-i tafdildir. Türkçeye bu kelimenin Arapçalaştırılmış şekillerinden mehter, çoğulu olarak da mehterân yerleşmiştir.

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir