Osmanlı Kültüründe Giyim Nasıldır?

Osmanlı devletinde sadece ordu, yemekler veya terimler farklı değil kıyafetler ve giyim tarzı da oldukça farklı bir yapıya sahipti. Özellikle tarih kitaplarında bu konu çok ayrı bir kategoride incelenmektedir. Osmanlı kültüründe oldukça ihtişamlı ve büyük katlı kıyafetler giymek ünlüydü. Özellik osmanlı desenleri dediğimiz desenler o dönemlerden günümüze kalma. Şimdilerde o tarz kıyafetleri muhteşem yüzyıl gibi dizilerde görmemiz mümkün. Şimdiyle osmanlı devleti dönemini kıyaslarken arada bir uçurum var denilebilir. Artık kimse o kadar apır olabilecek ve insanı rahatsız edecek düzeyde kıyafetleri tercih etmiyor. Bu tarz kabarık elbiseler genelde düğünlerde giyiliyor.  Büyük altın sarılı kaftanlar saray kıyafetleri denilen parçalardı ve bunları osmanlı sultanları giyerdi. Hassa nakkaşları, osmanlı döneminde giyilen kıyafetlerin üzerindeki desenlerin tasarımını yapanlara denirdi.

osmanlıda kıyafetler (2)

O zamanlarda ihtişamlı kıyafetler kemha (şimdiki brokar tarzı yani kalın kumaşlar), çatma (şimdilerde kadifenin bir türü), altın ve gümüşlü kumaşlar, tafta, iba gibi kumaşlarla oluşturuluyordu. O dönemlerde giyilen kıyafetler toplumdan insanları yansıttığı için çok dikkat edilirdi. Genellikle yeşil ve kırmızı renklerinin tercih edildi osmanlı kültüründe aynı zamanda birbirinden farklı desenlere bürünmüş eşarp, şal, yelek tarzı ürünler de vardı. Her kesim için osmanlı devletinde belli tarzda kıyafetler belirlenmişti. Yani müslümanlar farklı, müslüman olmayanlar farklı giyiyordu. Bunun kanunları ise yüksek kişilerce belirleniyordu. Bu kurallara uymayan kişiler cezalandırılıyorlardı.

Osmanlıda kadınlar tarafından ferace giyiliyordu. Ferace çarşaftan önce giydikleri kıyafettir. Şimdiki feraceler gibi uzun bol ve siyahtır. Fes ise osmanlı devletinde oldukça kullanılmış şapkalardır. Günümüz dizilerinde de oldukça karşılaştığımız bu modeller genelde bordo renklidir. Kaftan ise yine osmanlı devletinde giyilen bir kıyafetti. Özellikle padişahın mükafatlandırmak istedikleri kişilere almasıyla bilinirdi. Kallavi osmanlılarda vezirin ve sadrazamın üzerlerine giydiği kıyafettir. Resmi bir giyimdir. Kavuk erkeklerin başında olan sarıklara denirdi. Tantur ise günümüzde bizlere çok ilginç gelen koni biçiminde kadın baş örtüsüdür. Yaşmak yine osmanlı devletinde kadınların yüzlerini kapatmak için kullandıkları sadece gözlerini açıkta bırakan parçalardı. Yelek yine günümüzde kullanılan erkeklerin ceketlerinin altına giydikleri kolsuz kıyafettir.

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir