Azap Askerleri Kimdir, Görevleri Nelerdir?

Osmanlı ordusu geniş bir ordudur. Bir çok görevlerde asker vardır ve hepsinin ait olduğu bir ad vardır. Bunlardan biride Azap veya azab askerleridir. Hafif piyade olarak kullanılan azap askerleri osmanlı askeri teşkilatında bir askeri kuruluştur. Kesin bir kökeni bilinmemekle beraber 14. yüzyıllarda doğduğu söyleniyor. İlk olarak azaplar, yaya azapları ve deniz azapları diye ikiye ayrılırlardı. Fakat daha sonraları ihtiyaç gereği kale azapları ortaya çıktı ve bunlar kalelerde dururlardı, savaşta en önde savaşırlardı. İlk olarak Aydınoğullan Beyliği’nde görülmüştür. Yaya azapları tüfeğin alınmasına kadar bir çok görevde bulunurlar. Azaplar her evden gençleri çağırmak süretiyle seçilirlerdi. Bunlar dinç, kuvvetli bekar erkeklerdir. 20-30 evden seçilirler. Maaşlar ailelerine ödenir ve savaş boyunca asla vergi ödemezlerdi. Başlarına kırmızı börk giyerler.

azap-askerleri-2

Deniz azapları başında bulunanlara reis denilir ve bunlar yükselince kadırga reisi “kaptan” olurlardı. Gemilerde bulunanlara “Azaban-ı donanma”, tersanede olanlara “Azaban-ı tersane” denilirdi. Burada bir kışlaları mevcuttu. Şimdi buraya Azapkapı deniliyor. Kale ve deniz azaplarının varlığı II. Mahmut dönemine kadar sürdü. ok, yay, pala, kakan gibi silahlar kullanırlardı. Kalelerde azaban-ı evvel, azaban-ı sani ve salil gibi bölümlere ayrılmışlardı.

Azap kelimesine detaylı bakarsak; arapçadan gelmektedir ve anlamı evli olmayan, bekar erkektir. Azapların evlenmeleri yasaktır. Azap askerleri genellikle savaşlarda zırh giymezlerdi.

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir