İlk hayvan hakları düzenlemesi Osmanlı’da yapıldı

Kırıkkale Üniversitesi Veteriner Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Şevket Arıkan, dünyada ilk hayvan hakları düzenlemesinin Osmanlı padişahlarından 3. Murad tarafından 1587 yılında yayınlanan fermanla yapıldığını söyledi.

Ankara Bölgesi Veteriner Hekimleri Odası katkılarıyla Kırıkkale Üniversitesi Veteriner Fakültesi tarafından ‘Türkiye ve Danimarka’da Hayvan Refahı’ konulu konferans düzenlendi.

Konferansta konuşan Veteriner Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Şevket Arıkan Avrupa’da hayvan refahına ilişkin ilk yasal düzenlemenin 1950 yılında Danimarka’da yapıldığını ancak Osmanlı’da bu konuda asırlar önce ilk adımın atıldığını belirtti.

Arıkan, Osmanlı padişahlarından Sultan 3. Murad tarafından 1587 tarihinde yayınlanan bir fermanla, taşımacılıkta kullanılan at ile katırlara kapasitelerinin üzerinde yük taşıttırılmasının yasaklandığını, hayvanların bakım, beslenmesine özen gösterilmesinin istendiğini ve fermana uymayan hayvan sahiplerinin cezalandırılacaklarının bildirildiğini açıkladı.

Osmanlıdaki hayvan sevgisi ve hayvanların refah içinde yaşamasına gösterilen özenin 1400 yıl önce gelen İslam dininden kaynaklandığına vurgu yapan Arıkan, İslam dininin hayvanlara iyi muameleyi emrettiği ve onlara eziyetin her türlüsünü de yasakladığını ifade etti.

Uzman veteriner hekim Kemal Altıntaş ise konferansta, ‘Hayvan Refahı, Kontrolü ve Danimarka Uygulamaları’ başlıklı bir sunum yaptı. Veteriner Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Serkan Erat ise ‘Türkiye’deki hayvan refahı ile ilgili yasal düzenlemeler’ hakkında bilgi verdi.

Konferansa Ankara Bölgesi Veteriner Hekimleri Odası Başkanı Oytun Okan Şenel, TİGEM eski Daire Başkanı Mustafa Altuntaş, Keskin İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Çağatay Yıldırım, Hayvan Sağlığı ve Yetiştiriciliği Şube Müdürü Orhan Çetin, çok sayıda misafir, öğretim üyesi ve öğrenci de katıldı.

Cihan

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir